نشست اضطراری شورای امنیت درباره تحولات سودان/آمریکا کمک اقتصادی به سودان را متوقف کرد

0
361

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، دیپلمات‌های سازمان ملل اعلام کردند که شورای امنیت به درخواست شش کشور غربی بعدازظهر امروز سه شنبه جلسه اضطراری پشت درهای بسته برگزار می‌کند.

به گفته همین منابع، این نشست به درخواست کشورهای انگلیس، ایرلند، نروژ، آمریکا، استونی و فرانسه برگزار می‌شود.

ارتش سودان روز دوشنبه قدرت را به دست گرفت و دولت انتقالی را که قرار بود پس از سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهور سابق در یک خیزش مردمی نزدیک به دو سال پیش، کشور را به سمت دموکراسی هدایت کند، منحل کرد.

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش به شدت اقدامات نیروهای مسلح سودان را محکوم و انحلال دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان را رد می‌کند.

وی این اقدامات را مغایر با اعلامیه قانون اساسی توصیف کرد.

بلینکن خواستار بازگشت فوری دولت انتقالی و نهادهای آن شد و دستگیری عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و دیگر رهبران غیرنظامی را “غیرقابل قبول” توصیف کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش فورا تحویل ۷۰۰ میلیون دلار از صندوق کمک اقتصادی در شرایط اضطراری را متوقف کرد.

این مبلغ به عنوان بودجه‌ای برای حمایت اقتصادی از انتقال دموکراتیک در سودان اختصاص داده شده بود.

بلینکن گفت که کشورش از نزدیک و فوری با شرکای خود برای ترسیم یک رویکرد دیپلماتیک مشترک جهت جلوگیری از ناآرامی‌های بیشتر در سودان و منطقه همکاری می‌کند.

کارن ژان پیر، معاون سخنگوی کاخ سفید نیز به نوبه خود بر رد اقدامات ارتش سودان توسط ایالات متحده تاکید کرد و از این کشور خواست تا فورا نخست وزیر و سایر مقاماتی را که در حصر خانگی قرار گرفته اند آزاد کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید