اگر به خاطر مشغله ذهنی فراموشکار هستید، بخوانید

0
340

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،آیا تا به حال فهرستی از کار‌هایی که باید انجام دهید تهیه کرده‌اید، اما حتی فراموش کنید که به آن فهرست نگاه کنید؟ یا مثلا برای‌تان پیش آمده یک تایمر را برای یادآوری تنظیم کنید، اما  در اتاق دیگری هستید و اصلا صدایش را نمی‌شنوید؟ محققان دانشگاه هاروارد یک رویکرد جایگزین ساده برای یادآوری وظایف و کار‌ها کشف کرده اند به نام یادآوری از طریق ارتباط.

این روش بدین صورت است که مثلا می‌خواهید به یاد داشته باشید که امروز بعد از ظهر با پزشک تماس بگیرید. نوه‌تان لگوهایش را روی میز آشپزخانه گذاشته و جمع نکرده‌است. یک ارتباط ذهنی برقرار کنید که وقتی لگو‌ها را کنار گذاشتید، به یاد بیاورید باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تاد راجرز، استادیار مدرسه هاروارد کندی، می‌گوید: «ما به این نتیجه رسیدیم که یادآوری‌های مبتنی بر نشانه زمانی مؤثرتر هستند که نشانه‌های انتخاب شده هم غیرمعمول باشند و هم به‌ویژه در لحظه‌ای که کار باید انجام شود، قابل توجه باشند. بنابراین، فقط مرتبط کردن میز آشپزخانه، که هر روز می‌بینید، برای ارتباط دادن با موضوع تماس با پزشک، به اندازه استفاده از لگو‌های نوه‌تان که روی میز آشپزخانه‌تان مانده بود، یادآوری مؤثری نیست، البته اگر این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد.

در مطالعه‌ای از ۸۷ شرکت کننده خواسته شد تا یک کار کامپیوتری یک ساعته را انجام دهند و در ازای آن پول بگیرند. همچنین به آن‌ها گفته شد که اگر هنگام گرفتن پول یادشان بیفتد که یک گیره کاغذ بردارند، یک دلار اضافی هم به خیریه اهدا می‌شود. به حدود نیمی از آن‌ها گفته شد که مجسمه فیل به عنوان یادآورِ برداشتن گیره، روی پیشخوان قرار می‌گیرد.نتایج نشان داد که ۷۴ درصد از افرادی که نشانه فیل به آن‌ها گفته شده بود، به یاد داشتند که گیره کاغذ را بردارند، در حالی که تنها ۴۲ درصد از افرادی که هیچ نشانه‌ای نداشتند، گیره را برداشتند.

البته  نکات دیگری برای کمک به تقویت حافظه وجود دارد، از جمله رژیم غذایی و ورزش. مشخص شده است که داشتن یک سبک زندگی سالم به زندگی شناختی فرد کمک می کند.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که محرک‌های زیادی برای جلب توجه ماوجود دارند. راجرز می‌گوید: این نوع یادآوری‌ها، شبیه بستن یک نخ به دور انگشت، گاهی اوقات می‌توانند مؤثرتر از یادداشت‌های الکترونیکی یا نوشتاری باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید