حمایت وزارت بهداشت از طب ایرانی علمی/ صدور مجوز ۱۷ قلم فرآورده طبیعی برای کمک در درمان کرونا

0
345

به گزارش الف به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین ‌اللهی در مراسم اختتامیه دومین جشنواره طب ایرانی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با درود به روح شهدای گرانقدر دفاع مقدس، شهدای حرم و شهدای مدافع سلامت، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره یکی از اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت بوده و ما علاقه مندیم که در وزارت بهداشت نوآوری داشته و کارهای تحول آفرین انجام داده و درگیر کارهای تکراری نباشیم.

ضرورت احیای طب ایرانی در کشور

وی افزود: طب ایرانی، میراث گرانبهایی است که علیرغم قدمت دیرینه اش، سالیان سال فراموش شده بود و احیای آن، مسئله ای بسیار مهم است که باید انجام شود.

دکتر عین اللهی ادامه داد: مبحث “هویت”، موضوعی بسیار مهم است. پرداختن به هویت و تاریخ، در شناساندن ایران به جهانیان بسیار کمک کننده است. بسیاری از کشورهای همجوار ما هویت ندارند، اما برای خود هویت کاذب می ‌سازند، اما ایران کشوری است که دارای هویت است و هیچ کس نمی‌ تواند منکر این هویت شود، بنابراین این “هویت” است که می تواند باعث پیشرفتمان باشد و لفظ “ما می توانیم” را به منصحه ظهور بگذارد. تاریخ نشان می دهد که ایرانی “می تواند” و گویای این حقیقت بزرگ است که “ما می توانیم هرکاری را انجام دهیم.”

وی با بیان اینکه استعمارگرانی که می خواهند کشوری را تحت سیطره خود درآورند، در ابتدا هویت آن کشور را ازبین می برند، خاطر نشان کرد: علاوه بر هویت تاریخی مان، امروز ایران و ایرانی در دنیا به عنوان یک افتخار، مطرح است و نام “ایران” در سازمان های جهانی، به معنای امام خمینی (ره)، رهبر معظم مان، شهید قاسم سلیمانی، هشت سال دفاع مقدس و کادر بهداشت و درمان پرتلاش و ایثارگر در میدان مبارزه با کرونا، است و ما باید به ایرانی بودنمان خود افتخار کنیم و “طب ایرانی” نیز می‌ تواند نمایانگر هویت طب ما و هویت تاریخی ما، باشد.

بدون هویت، نمی توان رشد کرد

وی عنوان کرد: امروزه در دانشگاه‌ های علوم پزشکی بیش از هر چیزی، باید به هویت دادن دانشجویان بپردازیم تا دانشجویان به تاریخ خود افتخار کنند. در بعضی از کشورها وقتی وارد دانشگاه هایشان می شوید، مشاهده می کنید که عکس ها و تصاویر مفاخر خودشان را نصب کرده اند و هویت خودشان را نشان می کنند. لذا پیشنهاد می دهم که دانشگاه های علوم پزشکی کشور، حتما در زمینه تاریخ پزشکی و ایجاد هویت کار کرده و بر روی شناساندن مفاخر دانشگاهشان تلاش کنند. چراکه بدون هویت، نمی توان رشد کرد. برای مثال، وقتی که دانشمندان به کره ماه موشک می فرستند و آدم در کره ماه پیاده می‌ کنند، هدفشان افتخار آفرینی و ایجاد هویت است و امروزه حلقه گم شده ما، هویت است و ما با هویت خودمان می توانیم رشد کنیم و این هویت ما با قدمت طب ایرانی ایجاد می ‌شود.

وی گفت: چیزی به عنوان دانشکده جداگانه نداریم و همه دانشکده ها باید در زمینه طب ایرانی فعال باشند و از همه ساختارهایی که در کشور داریم باید در زمینه طب ایرانی استفاده کنیم و باید واحدهای طب ایرانی در رشته‌ های پزشکی تدریس شوند و این موضوع جدا از اهمیت محتوایی، برای دانشجویان هویت نیز ایجاد می کند و موضوعی است که امروزه به آن نیاز داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنانش، تصریح کرد: با تلاش مرحوم دکتر اصفهانی و دکتر بهرامی، در سال ۸۴ کمیته طب سنتی را در معاونت آموزشی ایجاد کردند و رشته کارشناسی ارشد و بعد phd طب سنتی ایجاد شد و بعد هم هشت دانشکده طب سنتی در کشور راه اندازی شد.

وی تاکید کرد: از نظر بنده نباید طب ایرانی را جدا از سایر رشته ها تصور کرد، بلکه طب ایرانی باید در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد شده و در کوریکولوم های آموزشی رشته ها نیز بیاید و همه با آن آشنایی پیدا کنند، اگر در این زمینه محدودیت ایجاد کنیم، این رشته رشد نمی ‌کند، هر رشته ‌ای که بخواهیم رشد یابد، باید رشد کمی نیز داشته باشد. این اتفاق در فضاهای غیرعلمی کشور افتاده است که در کنترل وزارت بهداشت نیست، اما اگر طب ایرانی با استاندارد و کوریکولوم مشخص ایجاد شود، قطعا از روش غیرعلمی جلوگیری می‌ کند. ما حتما در وزارت بهداشت طب ایرانی علمی و مستند بر کوریکولوم مشخص را حمایت می‌ کنیم، چراکه از افتخار ملی مان است.

وی افزود: علاوه بر اسناد و سیاست های بالادستی موجود، می توان در زمینه طب ایرانی، سیاست ‌ها و اسناد بالادستی محکم تری نیز ایجاد کرد که با فراز و نشیب ها و تغییرات مدیریتی، دچار وقفه نشود و باید قانونی داشته باشیم که کاری ماندگار باشد و سلایق شخصی در آن راه نداشته باشد.

دکتر عین اللهی عنوان کرد: هدف اصلی ما تامین نیروی انسانی مجرب و آموزش دیده است. وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و با کسی هم تعارف ندارد و در فشار قرار نمی‌ گیرد و هرچیزی که سلامت مردم را تامین کند را پشتیبانی می‌ کند. تقویت طب ایرانی دانشگاهی قطعا سبب سلامت مردم می‌ شود و سازمان غذا و دارو هم در بحث فرآورده‌ های طبیعی و سنتی خارج از بروکراسی دست و پا گیر باید کاری به نفع مردم انجام دهد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در رابطه با نحوه زندگی مردم که یکی از مشکلات عمده دنیا است می ‌توانیم با طب سنتی به مردم در سلامت و نحوه زندگی کمک کنیم و حسن طب ایرانی این است که به پیشگیری بیش از درمان و به روحیات معنوی افراد نیز می‌ پردازد که نکته مثبتی است. اگر رشته‌ های مختلف داریم باید استفاده کنیم و سکولار فکر کردن به نفع ما نیست و امروز اگر فشارخون بالا، دیابت و… داریم، به دلیل سبک زندگی غلط است.

وی با اشاره به اینکه کرونا یک فاجعه ملی بود، اظهار کرد: ما در پیک پنجم روزی ۵۰ هزار مبتلا، ۸۰۰۰ بستری آی سی یو و مرگ و میر ۷۰۰ نفری داشتیم، ولی به لطف خدا واکسیناسیون در ابعاد وسیعی انجام شده است و امروز حدود ۹۵ میلیون دُز واکسن با لطف عزیزان انجام دادیم که حرکتی ملی بود، چون اگر خود وزارت بهداشت قرار بود تنها کار کند شاید واکسیناسیون بیش از یک سال طول می ‌کشید و مردم بودند که به کمک ما آمدند. با نگاه به منحنی ها سرعت واکسیناسیون ایران در جهان اول شده است. در رابطه با کرونا انتظار داریم دانشمندان طب ایرانی فعال ‌تر شوند و برای اولین بار از مشارکت متخصصین طب ایرانی در کمیته علمی استفاده کردیم.

صدور مجوز ۱۷ قلم فرآورده طبیعی برای کمک در درمان کرونا

وی با اشاره به اینکه تعدادی از داروهای طب سنتی در حوزه کرونا تایید شده است، گفت: این داروها درمان کننده کرونا نیست و نباید برای فروش بیشتر دارو آن را بزرگنمایی کنیم بلکه باید بگوییم این داروها تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند. باید خودمان دستورالعمل ‌های مشخص داشته باشیم که جلوی سوءاستفاده‌ ها گرفته شود. حدود ۱۷ قلم فرآورده طبیعی مجوز گرفتند که برای درمان کرونا استفاده می‌ شوند و ۹ قلم آن وارد بازار شده است.

وزیر بهداشت با تاکید ویژه بر ادغام طب ایرانی در خدمات تمام سطوح، اظهار کرد: در تمام مراکز درمانی باید متخصصین طب ایرانی حضور یابند و به مردم خدمت ارائه دهند. وزارت بهداشت در این شرایط مصمم است بر اساس اسناد بالادستی از ظرفیت طب سنتی استفاده کند و حتی اسنادی هم ایجاد کند. در زمینه طب سنتی نباید دچار افراط و تفریط شد./۲۰۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید