واکنش بازار طلا به مذاکرات وین

0
302

شماره معکوس برای آغاز مذاکرات احیای برجام در دولت رئیسی و بایدن  به صدا در آمده است.  بازار ارز  و طلای تهران با شنیدن تیک تاک ساعت برجام واکنش صعودی به خود گرفته است.  در بازار امروز ۸ آذر ۱۴۰۰ قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بر مدار افزایش قرار گرفتند.

به گزارش اقتصاد نیوز،‌ قیمت دلار آمریکا در معاملات نقدی بازار امروز دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰  بر روی ۲۹ هزار و ۵۱۰ تومان قرار گرفت. افزایش قیمت دلار در حالی اتفاق افتاده است که قیمت درهم  نیز امروز وارد کانال ۸ هزار تومان شد.

قیمت درهم  کانال عوض کرد
قیمت درهم روز گذشته بر روی ۷ هزار و ۹۹۰ تومان ایستاد. قیمت درهم امروز با افزایش ۶۰ تومانی از  کانال ۸ هزار تومان عبور کرد و توانست خود را به ۸ هزار و ۵۰ تومان برساند.  با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (۳٫۶۷۳) عدد ۲۹ هزارو ۵۶۷ تومان به دست می‌آمد که نسبت به قیمت دلار در بازار ۵۷ تومان بالا تر بود.

قیمت سکه و طلا صعودی شد
قیمت طلا در بازار  جهانی طلا  امروز اندکی رشد کرد و با ۱۷۹۴ دلار به فروش رسید. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا و  قیمت سکه در واکنش به افزایش قیمت دلار وارد فاز صعودی شدند.

قیمت طلا امروز نسبت به روز گذشته ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان بالا رفت و با ۱ میلیون و ۲۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان خرید و فروش شد. قیمت سکه هم امروز ۱۰۵ هزار تومان گران شد و به ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. با احتساب قیمت ۲۹ هزار ۵۱۰ تومان برای دلار اندازه قیمت واقعی سکه ۱۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان بود  و حباب قیمتی سکه ۱٫۰۹ درصد به دست می‌آمد.

تاثیر طولانی شدن مذاکرت بر بازار دلار
اظهار نظر برخی دیپلمات‌های اروپایی حاکی از آن است که هنوز زمان برای رسیدن به توافق با ایران وجود دارد و ممکن است مذاکرات احیای برجام تا پایان سال میلادی آتی طول بکشد. اگر این مسئله درست باشد و مذاکراتی طولانی پیش رو باشد، احتمالا بازار ارز روزهای پرتلاطمی را پیش رو خواهد داشت. این مسئله چندان مطلوب نیست و بازار پرنوسان به طور کلی انتقال منابع به جیب نوسان‌گیران را به دنبال دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید