کاهش ۲۵ تا ۷۵ درصدی حجم آب ۱۷ سد مهم شرب و کشاورزی

0
73


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حجم موجودی آب ۱۷ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای مهر ماه امسال (ابتدای سال آبی جاری) تا ۲۴ دی ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، گرچه وضعیت بارشی در روزهای اخیر کمی بهتر شده است با این حال هنوز اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۹ درصدی همراه است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ۱۷ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبرو شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سد اکباتان، آبشینه همدان گرچه از اندکی بهبود وضعیت پیدا کرده؛ اما همچنان از وضعیت اسفناکی برخوردارند، به‌طوری‌که موجودی فعلی آب آن یک میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد که قبلاً یک درصد بود تا ۲۴ دی‌ماه به ۳ درصد افزایش‌یافته است.

سد ساوه در استان مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه با ۴۸ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۷ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۷ درصد است.

سد تهم زنجان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۱۳ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی پارسال ۵۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۶ درصد است.

سد شهید رجایی مازندران از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۳۳ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش دارد که تنها ۲۰ درصد پرشدگی آب دارد.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۱۳۶ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی این چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان هم با ۳۹ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده است و درصد پرشدگی فعلی این سد ۴۰ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۴۵ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۱ درصد کاهش‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۳ درصد است.

سد ایلام از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا ۲۴ دی‌ماه ۱۸ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۴۶ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۲۹ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه در حالی به رقم ۸ میلیون مترمکعب رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۸ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۴ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم با داشتن ۱۳۷ میلیون مترمکعب موجود آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه نسبت به پارسال ۴۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سد پانزده خرداد در حوضه آبریز قم رود هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه تنها ۵۰ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۶ درصد است.

موجودی آب در سد کرخه از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۷۳۵ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سد کرخه اکنون ۱۴ درصد پرشدگی دارد.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه به رقم ۱۵۲ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۹ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۴ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه ۱۹۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۶ درصد است.

سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۲ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبرو است.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید