خانه اقتصادی خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد

خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد

0
خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: براساس بخشنامه‌ جدیدی که بانک مرکزی به صرافی‌ها ابلاغ کرده است، شرایط خرید و فروش ارز صادراتی تغییر کرده و دیگر صرافی‌ها امکان خرید ارز صادرکنندگان را ندارند.

 براساس بخشنامه‌ای که روز گذشته بانک مرکزی به شبکه صرافی‌ها ابلاغ کرده، سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس – فروش اسکناس) صرافی ها در هر روز معادل 30,000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده است.

در این بخشنامه تأکید شده؛

1. صرافی ها می توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی به (استثنای بانکها و صرافی ها) پس از احراز هویت مشتری حسب مقررات ابلاغی تا سقف 10 هزار یورو با معادل آن به سایر ارزها را با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد (56) با نرخ توافقی طرفین اقدام نمایند.

2. صرافی ها می توانند صرفا از محل منابع تامین شده از سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد 56 نسبت به فروش ارز به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال و حقوقی مقیم (به استثنای بانک ها و صرافی ها) به صورت یکبار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی از طریق احد کارت ملی با شناسه ملی شماره تلفن همراه به نام شخص حقیقی با نماینده شخص حقوقی دارای امضای مجاز شماره حساب بانکی به نام شخص حقیقی با شخص حقوقی تا سقف 5 هزار یورو با معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد 56) اقدام نمایند.

3. در صورت ضرورت بانک مرکزی از طریق صرافی های بانکی امکان تأمین منابع مورد نیاز برای فروش در سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد 56 را فراهم خواهد نمود.

4. سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس – فروش اسکناس) صرافی ها در هر روز معادل 30,000 یورو با معادل آن به سایر ارزها تعیین می شود. در صورت وجود مازاد امکان خرید برای صرافی ها وجود نخواهد داشت. صرافی مکلف است مازاد اسکناس را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای بانکها و صرافیها با بانک ملی ایران به فروش رساند.

5. صرافی های بانکی مجاز هستند بدون سقف نسبت به خرید و فروش ارز با سایر صرافی ها در سرفصل به از بانک و صرافی دیگر کد (26) اقدام نمایند.

6. حاشیه سود خرید و فروش ،صرافی جداکتر نیم (0.5) درصد تعیین میشود.

7.برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس در مبادی ورودی کشور و با تحویل اسکناس به شعب / باجه های بانک ملی ایران بوده و امکان خرید اسکناس از صادرکنندگان برای صرافی ها و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به منظور رفع تعهد صادرکنندگان مجار نخواهد بود.

8.صرافی‌ها مکلفند منابع ارزی حاصل از صادرات که تاکنون در ستا ثبت نکرده و رفع تعهد صادراتی شده است را بلافاصله از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به بانک ملی تحویل و با نرخ خرید مندرج در تابلوی صرافی ملی ایران به فروش برسانند تا بانک مذکور نسبت به رفع تعهد صادر کننده اقدام نماید.

[ad_2]

منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید