خانه اقتصادی صدور قبض‌های نجومی گاز در لرستان/ قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید!

صدور قبض‌های نجومی گاز در لرستان/ قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید!

0
صدور قبض‌های نجومی گاز در لرستان/ قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید!

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: با اعمال افزایش تعرفه های گاز در کشور، مردم الیگودرز لرستان که از شهرهای سردسیر کشور محسوب می شود با افزایشی چندین برابری در رقم گازبهای این ماه خانوار خود مواجه شدند.

بر اساس جدول تعرفه جدید گاز پرمصرف ها در فصل سرد سال، قیمت گاز در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد، نرخ تعرفه گاز در پلکان چهارم تا ششم 30 درصد افزایش، قیمت تعرفه گاز در پله هفتم تا دهم 50 درصد افزایش خواهد داشت و قیمت گاز در پله یازدهم و دوازدهم هم به ترتیب 5000 و 6000 تومان خواهد شد. 

در اعمال سیاست‌های جدید مشترکین گاز خانگی در صورت کاهش مصرف، پاداش صرفه جویی نیز دریافت خواهند کرد و مطابق آن مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف 45 درصد گازبها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد. 

اما ظاهرا در شهرستان الیگودرز لرستان قضیه از قرار دیگری است و با اعمال این سیاست های جدید و تعرفه های جدید گازبهاء اکثر مشترکان گاز روستایی و شهری این شهرستان با صدور قبض های این ماه خود شوکه شده‌اند و قبض‌های گازی از مشترکان این شهرستان در فضای مجازی منتشر شده است که در نوع خود قابل تامل است

صدور گازبهاهای غیرمتعارف با مصارف مشابه

برخی از مشترکان این شهرستان معتقدند که در ماه قبل نیز مصرفی مشابه همین سقف مصرف این ماه داشته اند اما رقم های گازبهای غیرمتعارف و چندین برابری برای آنها صادر شده است که با تعرفه های گازبهای منتشر شده شرکت گاز همخوانی ندارد.  

شهروندان الیگودرزی معتقدند که هزینه گاز بهاء در این شهرستان محله با محله و خیابان با خیابان و کوچه با کوچه و حتی همسایه با همسایه و طبقه با طبقه دیگر متفاوت است بگونه ای که در یک محله ای 921 مترمکعب را 775 هزار تومان و در محله ای دیگر 1150 متر مکعب را 2 میلیون و 380 هزار تومان محاسبه کرده اند و همه اینها در محاسبات برایشان منجر به ایجاد سوالاتی مبهم شده است. 

یک شهروند الیگودرزی ساکن روستای گورچی به نام مجتبی صالحی می گوید که در روستا از کرسی برای گرم کردن منزل خود استفاده می کنند و تنها یک بخاری کوچک در یکی از اتاق های خانه روستایی کوچک خود دارند که در ماه های قبل تعرفه گاز صادر شده برای آنها رقمی در حدود 70 تا 80 هزار تومان بوده اما این ماه به 238 هزار و 700 تومان افزایش یافته است. 

افزایش نامتعارف گازهای خانواده دارای معلول

حمید تاج میری شهروند الیگودرزی دیگری است که ساکن شهر، مستاجر است و دارای یک فرزند معلول نیز می باشد و طبق تخفیفات در نظر گرفته شده برای خانوارهای تحت پوشش باید از تخفیفی حداقل 50 درصدی برخوردار باشد. 

در ماه های پیشین خانواده 4 نفره تاج میری گازبهایی حدودا 150 هزار تومانی داشته اند که با اعمال تعرفه های جدید این ماه با گازبهای 3 میلیون و 494 هزار تومانی مواجه شده‌اند که در نوع خود یک رکورد است. 

ایمان خسروی فرماندار الیگودرز در گفت و گو با تسنیم با اشاره به وجود حدود 51 هزار مشترک گاز شهری، روستایی و صنعتی در شهرستان الیگودرز، اظهار داشت: با اعمال تعرفه های جدید گاز در کشور و به تبع آن در استان و شهرستان، برخی از مشترکان گاز شهرستان با افزایش چندبرابری در تعرفه های گازبهای خود مواجه شدند. 

مراجعات متعدد مردم به فرمانداری و دفتر امام جمعه 

وی با اشاره به مراجعات متعدد شهروندان الیگودرزی به این فرمانداری و دفتر امام جمعه در پی افزایش گازبهاء، افزود: ما طبق وظیفه ای که در این راستا برعهده داریم اعتراض خود را به تعرفه های صادر شده به شرکت گاز لرستان اعلام کرده ایم. 

خسروی بیان کرد: البته شرکت گاز موظف بوده است پیش از اعمال تعرفه ها، از طریق پیامک به تمامی مشترکان گاز اعلام نماید که در مصرف خود اقدامات صرفه جویانه را بکار گیرند تا با افزایش چندبرابری گازبهای خانوار مواجه نشوند اما ظاهرا تنها به ارسال پیامک برای مشترکان پرمصرف خود اکتفاء کرده است. 

وی تصریح کرد: الیگودرز از مناطق سردسیر استان لرستان محسوب می شود و در دی ماه امسال به دلیل بارش برف با سرمای بی سابقه ای مواجه شد و افزایش مصرف مشترکان نیز به دلیل افزایش برودت هوا بوده و شایسته نیست که گازبهای این مردم با شهرهای گرمسیری یکسان لحاظ شود. 

صدور 9 هزار پیامک هشدار دهنده به مشترکان پرمصرف لرستان

وی افزود: هرچند در قالب تقسیط مشترکان می توانند گازبهای خود را پرداخت کنند اما امیدوار هستیم که با توجه به اعمال تعرفه های جدید درخصوص مناطق سردنشین تدبیر جدیدی اندیشیده شود چرا که غالب مردم از طبقه متوسط جامعه هستند و توان پرداخت چنین رقم هایی را ندارند. 

کرم گودرزی مدیرعامل شرکت گاز لرستان با اشاره به اینکه تعرفه های جدید اعمال شده گازبهاء به صورت کشوری اعمال شده و از اختیار استان خارج است، اظهار داشت: در استان لرستان 600 هزار مشترک گاز شهری، روستایی و صنعتی وجود دارد. 

وی با اشاره به اینکه افزایش چندبرابری تعرفه گازبها مربوط به مشترکان پرمصرف شرکت گاز بوده است، افزود: 2 ماه قبل از اعمال تعرفه های جدید، ما اقدام به شناسایی مشترکان پرمصرف در استان کردیم که در این راستا حدود 9 هزار مشترک پرمصرف شناسایی و طی 2 مرحله برای آنها از طریق پیامک هشدارهای صرفه جویانه لازم صادر شد. 

اعتراض نماینده الیگودرز به تعرفه های صادر شده در الیگودرز

گودرزی با اشاره به اینکه هزینه های دریافت شده گازبهاء مشترکان به حساب خزانه دولت واریز می شود، عنوان کرد: اغلب کسانی که گازبهایشان با افزایش چندبرابری روبرو شده است دارای خانه های بزرگ بوده و غالبا صاحبان باغ ویلا و استخر و… هستند و سابق بر این هم جزو مشترکان پرمصرف بوده اند. 

وی افزود: چنانچه مشترکی غیر از موارد گفته شده به تعرفه خود اعتراض داشته باشد جهت رفع هرنوع ابهامی می تواند به شرکت گاز مراجعه و اعتراض خود را اعلام نماید تا رسیدگی های لازم صورت گیرد. 

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارم بهمن ماه با اعلام اعتراض نسبت به افزایش قیمت گاز بدون اطلاع رسانی مناسب به مشترکان، گفت: این امر باعث ایجاد نارضایتی در بین مردم مناطق سردسیر شده است. 

وی افزود: تقاضای عدم دریافت مابه التفاوت قبض اولین دوره مشترکین را داریم تا مشترکین خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و حداکثر همراهی را در صرفه جویی مصرف گاز داشته باشند. 

جزئیات افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها

مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز از افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر خبر داده ‌و گفته بود: مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازبهای صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف 45 درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: مشترکینی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آن‌ها حداکثر 70 درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله سه جدول پلکانی) باشد، گازب‌های آن‌ها صد در صد رایگان خواهد بود. بر همین اساس، گازب‌های مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله سه در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.‌

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم سه (بیش از 50 درصد مشترکین در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، 175، 250 و 325 مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه است و محاسبه گازب‌های پلکان اول تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته می‌باشد،.

پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان 4، 5 و 6، افزایش 30 درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان 7، 8، 9 و 10 افزایش 50 درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان 11 و 12 که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب 5 و 6 هزار تومان محاسبه خواهد شد؛ اما این افزایش تعرفه گازب‌ها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آن که این محاسبات از 16 آذرماه به بعد اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب قبلی محاسبه خواهد شد.

به نظر می رسد که باید تعرفه گاز مناطق سرد نشین لرستان با مناطق گرمسیری تفاوتی داشته باشد چرا که در ایام سرد و یخبندان مصرف برخی از شهرها قابل مقایسه با دیگر مناطق نیست و این امر مستلزم مصوبه مجلس شورای اسلامی یا لایحه دولت است و نمایندگان و مسئولان ارشد استان با توجه به اعمال تعرفه های جدید لازم است که این امر را از مراجع بالا مطالبه کنند.

[ad_2]

منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید