خوش‌نشین‌های تهران چقدر اجاره می‌دهند؟

0
59


بازار مسکن تابع شرایط اقتصاد کلان کشور و هم‌جهت با نوسانات قیمتی در بازار ارز حرکت می‌کند. به همین دلیل در حالی که معمولا در ۶ ماه دوم سال قیمت‌ها در بازار اجاره اگر کاهشی هم نباشد حداقل بدون افزایش قیمت پیش می‌رود اما در ۶ ماه دوم امسال هم شاهد ادامه رشد قیمت‌ها بودیم.

افزایش بیش از ۴۰ درصدی نرخ دلار تنها در دو ماه از ۵ ماه نیمه دوم سال، باعث رشد قیمت مسکن شد به طوری که طبق گفته عضو اتحادیه مشاوران املاک تهران قیمت مسکن هم‌جهت با نرخ دلار روزانه افزایش پیدا می‌کند و یکی از عوامل مهم در نرخ اجاره، بهای ملک است. از این رو با افزایش ارزش ملک، اجاره آن ملک هم بالا می رود. از سوی دیگر با رشد نرخ تورم، موجران و مالکان برای افزایش درآمد به نرخ اجاره متوسل می‌شوند تا بتوانند هزینه‌های ناشی از افزایش نرخ تورم را پوشش دهند.

در این میان همچنان اهرم‌های موثر در افزایش نرخ اجاره، همچون کمبود عرضه در برابر میزان و حجم تقاضا باقی مانده و آمار صدور پروانه ساخت نشان می‌دهد تولید مسکن فاصله بسیار زیادی با میزان تقاضا دارد و این فاصله در کلانشهرها بیشتر هم است.

اما این موضوع و قاعده در مناطقی که عرضه بیشتر از تقاضا است مانند منطقه یک تهران صدق نمی‌کند و آمارها نشان می‌دهد بیشتر خانه‌های خالی در تهران مربوط به منطقه یک تهران است اما این عامل نتوانسته رشد قیمت اجاره را مهار کند و همچنان رشد قیمت اجاره در منطقه یک تهران به سایر مناطق پایتخت سرایت می‌کند و عامل افزایش قیمت شده‌است.

در جدول زیر نرخ اجاره خانه‌های منطقه یک تهران آمده‌است:

متراژ محدوده قیمت (تومان)
۲۱۰ متر- فول امکانات-۴ اتاق فرشته ۱ میلیارد رهن+ ۸۰ میلیون اجاره
۳۵۰متر-فول امکانات-۴اتاق فرمانیه ۱میلیارد رهن+۱۱۰میلیون اجاره
۹۰ متر-فول امکانات- ۲ اتاق ولنجک ۴ میلیارد رهن +۳۱ میلیون اجاره
۱۴۰متر-فول امکانات-۳ اتاق الهیه ۱میلیارد رهن+۴۵ میلیون اجاره
۲۰۰متر-فول امکانات-۳اتاق نیاوران ۱میلیارد رهن+۵۵میلیون اجاره
۲۲۰متر-فول امکانات-۴اتاق کامرانیه ۴.۵میلیارد رهن+۵۰ میلیون‌اجاره
۱۹۰متر-فول امکانات-۳اتاق قیطریه ۱میلیارد رهن+ ۳۲ میلیون اجاره
۶۲۰متر-مستقل-۲طبقه- اقدسیه ۱.۵میلیاردرهن+۲۰۰میلیون‌اجاره

 منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید