وزیر اقتصاد: نرخ ارز قمار و کانال‌های تلگرامی، ارتباطی با تجارت کشور ندارد

0
75


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزیر امور اقتصاد و دارایی توضیحاتی را درمورد نرخ ارز ارائه کرد.

سید احسان خاندوزی درمورد اینکه راه اندازی کانال مبادله ارزی چه تاثیری در کاهش نرخ دلار در بازار آزاد داشته؟ گفت: اتفاقی که در واقعیت اقتصاد ایران رخ می‌دهد، نرخی است که بر اساس آن صادرات و واردات صورت می‌گیرد و دو نرخی هستند که در تالار اول و دوم بانک مرکزی معاملاتش انجام می‌شود و نرخ‌های تجارت کشور بر آن اساس است.

وی ادامه داد: نرخی که در کانال‌های کاغذی معاملات تلگرامی و قمار انجام می‌شود هیچ ارتباطی با تجارت کشور ندارد.

مردم شایسته خروجی‌های بهتر از وضع موجود هستند

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با انتقاد از شکاف بین دانش و عمل در کشور تاکید کرد که مردم شایسته خروجی‌های بهتر از وضع موجود هستند.

به گزارش ایسنا، سیداحسان خاندوزی در مراسم رونمایی از طرح‌ها و محصولات جدید بیمه‌ای و مرکز نوآوری صنعت بیمه با بیان اینکه امروز بیمه تکافل به‌ صورت رسمی شروع به کار کرد، گفت: در محور تکافل عقب‌یافتگی داشتیم، با وجود اینکه در کشور ۱۵ سال تجربه انباشت دانش داریم اما در عرصه اجرا عقب بودیم. امروز گام ارزشمندی محسوب می‌شود و باید با سرعت عقب افتادگی‌های پیشین را جبران کرد.

وی با تاکید بر اینکه در کشور از ظرفیت توانمندی‌های نظری برای پیشبرد مسایل اقتصادی به خوبی استفاده نمی‌شود، عنوان کرد: بخشی از نارضایتی نخبگان اقتصادی کشور به خاطر شکاف بین دانستگی و عمل است و هرچقدر گذرگاه میان دانسته‌ها و حوزه عمل و اجرا فاصله بزرگی داشته باشد جامعه نخبگان از نقش افرینی که می‌توانند داشته باشند دور خواهند شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مردم ما شایسته خروجی‌های بهتر از وضع موجود هستند و باید از رفع شکاف بین حوزه دانش و عمل استفاده کنیم. در صنعت بیمه جهانی بسیاری از محصولات برای پوشش ریسک شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد و در کشورمان می‌توانیم در این حوزه پویاتر عمل کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه در حوزه انطباق آموزه‌های شرعی تلاش خوبی صورت گرفته است، عنوان کرد: امسال نخستین سال شروع فعالیت شورای فقهی بیمه است. ستاد همکاری مشترک بین حوزه علمیه و خانواده وزارت اقتصاد از جمله شبکه بیمه فراهم شده است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه هفتم در سال آینده گفت: سال آینده برای کشور فصل جدیدی برای برنامه ریزی اقتصادی است زیرا برنامه هفتم را خواهیم داشت و این بهانه خوبی است تا در مورد دستورالعمل‌های اجرایی به اجماع برسیم. نوع برنامه ریزی صورت گرفته در برنامه ششم با اجرا فاصله داشت. نرخ رشد ۰.۰۲ درصد بود درحالی که پیش‌بینی شده بود هشت درصد باشد. میزان سرمایه‌گذاری منفی سه درصد بود. قرار بود نقدینگی سالانه ۱۷ درصد رشد داشته باشد در حالی که سالانه ۳۰ درصد بود. باید در آستانه تدوین برنامه توسعه از گذشته‌ها عبرت بیاموزیم.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید