مردم از قیمت گوشت و «مقداری» بابت خودرو گلایه دارند/اتفاقات بازار ارز «توطئه» است/مشکلات مزمن اقتصادی حاصل ده‌ها سال و حتی قبل از انقلاب است

0
73


|


۱۴۰۱/۱۲/۰۷ ۱۵:۰۰:۳۰

|

|


احمد وحیدی، وزیر کشور:احمد وحیدی گفت: من خودم از بازار خرید می‌کنم. ۲ تا ۳ موضوع خاص است که در بحث گوشت بلافاصله تلاش صورت گرفته تا کنترل شود. در بحث خودرو هم مردم یک مقداری گلایه دارند ولی نباید شرایطش را به همه اقلام ضروری زندگی مردم تعمیم دهند.


مردم از قیمت گوشت و «مقداری» بابت خودرو گلایه دارند/اتفاقات بازار ارز «توطئه» است/مشکلات مزمن اقتصادی حاصل ده‌ها سال و حتی قبل از انقلاب است


|


۱۴۰۱/۱۲/۰۷ ۱۵:۰۰:۳۰

روزنامه همشهری در گفت‌وگو با احمد وحیدی، وزیر کشور اقدام‌های معیشتی دولت سیزدهم را بررسی کرده است.

به گزارش همشهری، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

*دولت مخصوصا خود آقای رئیس‌جمهور به‌شدت بر سر مسائل تورمی حساس است. آقای مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور به‌طور مرتب برای این کار جلسه می‌گذارند و جلسات ستاد تنظیم بازار را برگزار می‌کنند. آقای معاون اول همه مسائل را به‌طور مرتب کنترل می‌کنند و جابه‌جایی قیمت‌ها را رصد و ارزیابی می‌کنند؛ تمام تلاش‌شان هم این است که به هر نحوی که شده تورم را کنترل کنند.

*الان ما در قضیه گوشت مقداری مشکل داشتیم که تلاش شد با واردات گوشت یک مقدار کنترل شود. الاآن هم براساس گزارش‌ها و طبق عددهایی که دوستان دادند، گوشت باید در میادین به قیمت ۲۳۲هزار تومان به فروش برسد. این طبعا باعث شده تا قیمت گوشت را که ما به‌صورت غیرقابل‌قبول داشتیم، کنترل شود.

*ما یکسری مشکلات مزمن اقتصادی داریم. به‌طور طبیعی این مشکلات مزمن اقتصادی حاصل ده‌ها سال است و حتی از قبل انقلاب، ما در بعضی موارد تورم داشته‌ایم.

*تورم یکی از مشکلات مزمن اقتصادی ماست؛ دولت هم بر سر مقابله با آن خیلی محکم است که این کار انجام شود و اهتمام دارد.

*بخش زیادی از این وضعیتی که مردم شاهدش هستند برای دوره و دوره‌های قبل و مشکلات مزمن اقتصادی است.  این تورم مال امروز و دیروز نبوده است. آن چیزی که اتفاقا رخ داده این است که پیش‌بینی می‌کردند که بعد تغییر و اصلاح نرخ ارز ما تورم ۳رقمی به بالا خواهیم داشت ولی این اتفاق نیفتاد و نرخ رشد تورم نسبت به قبل یعنی آن موقعی که دولت را تحویل گرفتیم و ۵۹درصد بود، خیلی کاهش پیدا کرد و به ۴۰درصد هم رسید؛ حالا برخی اقلام را می‌گیرند و خیلی روی آن مانور می‌دهند. خب این یک مقدار منصفانه نیست.

 *من خودم از بازار خرید می‌کنم.  ۲تا ۳موضوع خاص است که دولت هم روی آن نگاه ویژه دارد. در بحث گوشت که اشاره کردم بلافاصله تلاش صورت گرفته تا کنترل شود و شرایط را اصلاح کنند. در بحث خودرو هم مردم یک مقداری گلایه دارند ولی نباید شرایطش را به همه اقلام ضروری زندگی مردم تعمیم دهند.

*ما اتفاقات اخیر کشور در بحث ارز را یک توطئه می‌دانیم. ما فقط مسائل اقتصادی را در التهابات بازار ارز دخیل نمی‌دانیم، توطئه‌ای است که دشمن دنبال می‌کند تا وقتی در صحنه اغتشاشات نتوانست به جایی برسد، در صحنه اقتصادی و موضوع ارز دخالت کند و آن را مبنایی برای ایجاد ناآرامی‌ها در کشور کند.

 منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید