خانه اقتصادی چگونه از مرکز مبادله‌ی ارزی دلار بخریم؟

چگونه از مرکز مبادله‌ی ارزی دلار بخریم؟

0
چگونه از مرکز مبادله‌ی ارزی دلار بخریم؟

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا نحوه ثبت نام در مرکز مبادله ارز و طلا را تشریح کرد.

مسعود توکلی مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا در خصوص نحوه ثبت نام در مرکز مبادله ارز و طلا، گفت: فرآیند دریافت ارز در مرکز مبادله به این صورت است که متقاضی دریافت ارز در سرفصل‌های خدماتی مصوب بایستی به یکی از کارگزاران مرکز مبادله مراجعه کند و بعد از اینکه مدارک خود را تحویل داد، ابتدا یک چک شکلی میکند و اگر منطبق با شرایط اعلامی بود آن را به مرکز مبادله می آ‌ورد و تحویل نماینده دستگاه در مرکز مبادله می دهد.

وی افزود: نماینده مقیم دستگاه مربوطه در مرکز مبادله به صورت ماهوی مدارک را بررسی می‌کند که در صورت تایید یک کد برای متقاضی ارسال می شود که متقاضی با همراه داشتن کد می تواند به کارگزار اولیه که انتخاب کرده مراجعه و ارزخود را دریافت نماید. البته در ابتدای شروع کار شعبه های منتخب بانک ملی به عنوان کارگزاران ما خدمت رسانی خواهند کرد.

به چه افرادی ارز تخصیص داده می‌شود؟

توکلی مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله در پاسخ به این پرسش که به چه افرادی ارز تخصیص داده می‌شود؟، گفت: تمام ذینفعان سر فصل های ارز خدماتی چه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند تقاضای خودشان را به کارگزار ارسال نمایند.

وی افزود: نکته مهم اینجاست که هیچ تفاوتی میان یک ذینفع و یک متقاضی وجود ندارد و تمام متقاضیان اگر مدارک مثبته خود را که دال بر تأمین نظر سرفصل مربوطه است داشته باشند؛ دستگاه مربوطه آن را تامین و تایید خواهد کرد. فقط دستگاه مربوطه کار راستی آزمایی دارد که آن مدارک صحت دارند یا خیر، و آیا از مجاری قابل قبول مدارک تهیه شده یا خیر.

به گفته توکلی، بعد از راستی‌آزمایی بلافاصله همان دستگاه تاییدیه را در سامانه‌ای که مرکز آمار در اختیارش قرار می‌دهد و کد رهگیری صادر می شود و فرد با در دست داشتن این کد رهگیری می تواند به شعبه کارگزاری مراجعه و ارز خود را دریافت کند.

وی افزود: سیاست ابلاغی در خصوص تدوین سرفصل های ارز خدماتی به این شکل بود که پوشش حداکثری نیازهای ارزی مردم را در واقع درونش لحاظ کرده باشد .در این خصوص بالغ بر 60 سرفصل در خصوص نیازهای ارزی احساس و تدوین شده است که هرکدام از ذی‌نفعان مربوط به سرفصل می توانند تقاضای ارز خود را ارائه نمایند.

توکلی گفت: در این مسیر یکی از کارگزاران مرکز مبادله این مدارک ارسالی را راستی‌آزمایی خواهد کرد. این راستی آزمایی توسط نماینده مقیم دستگاه مربوطه صورت می گیرد و به محض تایید، کد مربوطه از طریق سامانه ای که در اختیار نماینده مقیم دستگاه است صادر و به صورت پیامکی برای متقاضی ارسال خواهد شد. متقاضی با در دست داشتن همان کد به کارگزار خود مراجعه و ارز را دریافت میکند.

دریافت ارز دانشجویی چگونه است؟

مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله افزود: فرآیند دریافت ارز دانشجویی به صورت کامل در سامانه های سجاد برای دانشجویان وزارت علوم و سامانه موحد برای دانشجویان وزارت بهداشت کامل تشریح شده است. لذا دانشجویانی که متقاضی دریافت ارز هستند حتماً به سامانه های مربوطه وزارت بهداشت و وزارت علوم مراجعه کنند و ما حسب ارتباطی که میان مرکز مبادله و وزارت بهداشت قسمت دانشجویان سازمان وزارت علوم و وزارت بهداشت برقرار کرده ایم این کار انجام خواهد شد .

وی گفت: تاکید می کنم هیچ دانشجویی نیازی ندارد که بصورت حضوری و غیرحضوری ارتباطی با مرکز مبادله داشته باشد و تمام فرایندها در توسط وزارتخانه‌های مربوطه انجام می شود.

تخصیص ارز در مرکز مبادله چقدر زمان می برد؟

توکلی در پاسخ به اینکه چقدر زمان می‌برد تا در مرکز مبادله ارز تخصیص داده شود؟، گفت: امیدواریم براساس پیش بینی انجام شده در طول 3 یا حداکثر 4 روز بتوانیم به تقاضایی که ثبت می شود تخصیص ارز را انجام دهیم.

[ad_2]

منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید