تحلیل عملکرد نمایشگاه ایران در ترکمنستان؛ باید‌‌هایی که انجام ندادیم

0
66


|


۱۴۰۱/۱۲/۰۶ ۱۲:۲۷:۵۸

|

|

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: عملکرد نمایشگاه های خارجی ایران در کشورهای هدف تجاری، ارتباط مستقیمی با دیپلماسی اقتصادی ما در این کشورها دارد.


تحلیل عملکرد نمایشگاه ایران در ترکمنستان؛ باید‌‌هایی که انجام ندادیم


|


۱۴۰۱/۱۲/۰۶ ۱۲:۲۷:۵۸

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: عملکرد نمایشگاه های خارجی ایران در کشورهای هدف تجاری، ارتباط مستقیمی با دیپلماسی اقتصادی ما در این کشورها دارد.

به گزارش اعتمادآنلاین، مجید محمدنژاد پیرامون برگزاری نمایشگاه ایران در عشق آباد، اظهار داشت: نمایشگاه ایران در ترکمنستان بعد از گذشت ۴ سال و اتمام دوره کرونا، حرکت رو به جلو تلقی می‌شود اما آنچه که می‌توانست موفقیت های نمایشگاه ایران در عشق آباد را چند برابر نماید، تفاهم ها و روابط دوستانه دو کشور است. با توجه به شرایط و نوع حاکمیت دولت ایران و ترکمنستان، باید گفت که وظیفه ریل گذاری تجارت بین کشورها، با دولت‌های دو کشور است و تجار و تولید کنندگان نقش واگن گذاری روی این بستر را به عهده دارند.

وی افزود: همکاری بخش خصوصی و دولت می‌تواند رمز موفقیت ما در تجارت خارجی کشور باشد و در موضوع ترکمنستان، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه اختلافات گذشته ناخواسته روی حجم مبادلات دو کشور سایه انداخته است. حجم تجارت میان ایران و ترکمنستان در ادوار گذشته، عددی نزدیک به ۱ میلیارد دلار را تجربه کرده است این عدد اکنون به ۳۷۰ میلیون دلار تقلیل پیدا کرده است، در حالیکه فرصت‌‌های نوظهور در بازار ترکمنستان کم نبوده است.

درواقع روابط دوستانه با دو کشور و حل اختلافات پیشین، بیش از پیش می‌تواند مسیر را برای بازرگانان ایرانی و ترکمنی فراهم نماید.

یکی از حوزه‌‌های دیگری که نقش سازمان‌‌های دولتی در نمایشگاه ایران در عشق آباد را پر رنگ می‌نماید، کیفیت اجرایی برگزاری نمایشگاه است؛ چراکه در صورت اطلاع رسانی قوی تر و برگزاری مجموعه‌ای از رویدادها قبل و بعد از نمایشگاه، می‌توانستیمدر بالفعل نمودن روابط تجاری ایجاد شده با طرف ترکمنی موفق تر عمل نماییم، در واقع نیازمند حضور هدفمندتر و کلیدی تر در این نمایشگاه بودیم.

محمدنژاد پیرامون نقش استان خراسان رضوی در این نمایشگاه اظهار داشت: تجار خراسان رضوی نقش کلیدی را در تجارت کشور با ترکمنستان ایفا می‌کنند ، چراکه ظرفیت‌‌های مادی و معنوی موجود در استان از جمله زیرساخت‌‌های حمل و نقل، قرارگیری در شاهراه‌‌های تجاری و منابع طبیعی و ظرفیت‌‌های صنعتی استان، گواه این موضوع است.

همچنین در استان گلستان، با توجه به وجود قرابت فرهنگی و زبانی، ظرفیت‌‌های خوبی وجود دارد و احساس می‌شود که در صورت ارتقاء کار تیمی میان استان‌‌های همجوار با کشور ترکمنستان شاهد موفقیت ایران در این بازار هستیم چراکه بروز ناکاآمدی در بازارهای خارجی به حساب کشور گذاشته شده و در نهایت برند کالای ایران و بازرگانان ایرانی زیر سوال می‌رود.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان تاکید کرد: در حوزه افزایش کیفیت کالای تولیدی ایران در راستای رقابت پذیری محصولات کشور ، دولت بایستی سیاستی پیش گیرد تا بخش خصوصی به تولید محصولات با کیفیت روی آورده و زمینه صادرات محصولات بی کیفیت محدود گردد.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید