جوابیه وزارت کار به گزارش «انتخاب» درمورد ادعای دولت در خصوص ایجاد یک میلیون شغل

0
80


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارسال جوابیه ای به گزارش «انتخاب» با عنوان «راستی‌آزمایی ادعای دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شده؟ / دولت چگونه آمار افزایش بیمه اختیاری، بیمه دانشجویی و بیمه زنان خانه‌دار را اشتغال جدید جا زده؟» پاسخ داده است.

متن این جوابیه به شرح زیر است:

ثبت رکورد کاهش بیکاری در دولت سیزدهم با اعلام آمار ثبتی مبنا در حوزه خدمات اشتغال

۱. مرکز آمار ایران در گزارش رسمی خود اعلام کرد: نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در پائیز سال جاری ۸.۲ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۱ درصد بوده است. بخش خدمات با ۵۱.۱ درصد بیش¬‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴.۶ درصد و کشاورزی با ۱۴.۳ درصد قرار دارند. نتایج طرح آمارگیری نیروی کار پاییز ۱۴۰۱ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۸.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۴۰۰)، ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

۲. در پاییز ۱۴۰۱، به میزان ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۰.۱ درصد افزایش یافته است.

۳. این آمار نتیجه بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوز و رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال کشور است، اما روزنامه مذکور مدعی ناپایداری اشتغال به دلیل توجه به بخش خدمات است که قابل خدشه است و این بخش در همه کشور‌ها پیشرو و از بخش صنعت و کشاورزی بزرگتر است.

۴. گام اصلی برای اجرای زیست بوم ملی اشتغال، هماهنگ کردن دستگاه‌ها و نهاد‌ها بود که در این راستا ۷۱ دستگاه و نهاد حاکمیتی و مردمی همکاری و الگو‌های این وزارت خانه را در عرصه اشتغال در نقاط مختلف پیاده کردند. در همین راستا بیش از۷۱ دستگاه فعال شناسایی شده‌اند که این الگو را عملیاتی کنند و در گام‌ها و فاز‌های بعد، مبنای کار اطلس ملی اشتغال این است که به صورت بهینه در هر منطقه‌ای چه الگوی اشتغالی عملیاتی شود و روی کدام یک از خدمات زیست بوم متمرکز شویم. تاکنون ۲۳۷ الگوی اشتغالزا در ۷۱ دستگاه شناسایی و در قالب اطلس ملی اشتغال کشور جانمایی شده است.

۵. در راستای اجرای برنامه دولت مردمی سیزدهم برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل توسط استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱ که در سامانه ملی رصد اشتغال ثبت می‌گردد، مطابق با آخرین آمار دریافتی از داشبورد تمام شماری این سامانه بیش از یک میلیون نفر خدمات اشتغال (ثبت و صدور مجوز کسب و کار، تأمین مالی طرح کسب و کار، مشاوره و آموزش مهارت برای نیروی کار و …)، به تفکیک استان‌های کشور دریافت کرده اند. این آمار مبتنی بر کد ملی و ثبتی مبنا بوده و قابل راستی آزمایی است.

۶. در سامانه ملی رصد اشتغال کشور حدود ۱۷ هزار کاربری تعریف شده است که برای ثبت خدمات اشتغال و دسترسی به اطلاعات سامانه ایجاد شده است و رسانه‌ها می‌توانند از اطلاعات و داده‌های خدمات اشتغال ثبت شده این سامانه استفاده کنند.

۷. مطابق با داشبورد عملکرد دستگاهی اشتغال کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی (ره) و جهاد کشاورزی بیشترین ثبت اشتغال کشوری را داشته‌اند که اشتغال بخش صنعت قابل توجه است.

۸. با توجه به رویکرد جدید در تسهیل صدور مجوز‌های فعالیت کسب و کار خانگی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکنون بیش از ۱۲۱ هزار مجوز در بخش مشاغل خانگی صادر شده است و حذف امضا‌های طلایی و بهبود کسب و کار اقدام مهمی برای اشتغالزایی است.

۹. «برنامه نظام پایش اشتغال کشور» مبتنی بر صحت سنجی داده‌های ثبتی مبنا سامانه ملی رصد اشتغال در راستای عمل به تعهدات اشتغال بخشی و استانی، در حال اجرا است تا آمار اشتغال واقعی و پایدار به دست آید؛ پس از بررسی پیامکی، نظارت تلفنی توسط مرکز تماس پایش اشتغال کشور (با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۷۳) انجام می‌شود تا صحت دریافت خدمات اشتغال سنجیده شود؛ مهم‌ترین مرحله در نظارت حضور در کنار طرح اشتغالی و بررسی وضعیت آن است که در حال اجرا است و قرارگاه اشتغال در این زمینه فعال شده است تا در کلیه استان‌های کشور به کمک متخصصین مراکز مشاوره و کارآفرینی اقدام به نظارت حضوری نمایند. در این زمینه نیز از سامانه هوشمند سانار استفاده می‌گردد که همه فرآیند نظارت و موقعیت طرح اشتغالی و اطلاعات دیگر شفاف و سیستمی است.

۱۰. میزان مقرری بگیران بیکاری نسبت به سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و نشان دهنده کاهش بیکاری و بهبود شرایط اشتغال کشور است. همچنین طبق آمار سازمان تأمین اجتماعی طی ده ماهه اخیر بیمه بیکاری کاهش یافته و آمار بیمه شدگان اجباری افزایش یافته که هر دو نشان از بهبود اوضاع بازار کار کشور است.

۱۱. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد تحولی راه اندازی پایگاه‌های مردمی اشتغال آفرین و سازمان‌های مردم نهاد در قالب تعاونی‌های خدمات اشتغال، برنامه‌ریزی کرده است که خروجی این جریان بر اساس طرح‌ریزی انجام شده تولید انبوه و گسترده پایگاه‌های مردمی اشتغال‌آفرینی است که بر اساس زیست بوم اشتغال سازمان یافته و ارائه خدمات می‌نمایند. وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه دارد با استفاده از این فناوری بومی، ارائه خدمات اشتغال‌آفرین را مردمی‌سازی و کار مردم را به مردم بسپارد و خود در جایگاه راهبری جریان قرار گیرد چرا که اشتغال امری تک بعدی و تنها تسهیلات محور نیست و باید با تقسیم کار در یک منظومه منسجم چرخ تولید بچرخد و اشتغال ایجاد گردد.

۱۲. رویکرد دولت سیزدهم در حوزه اشتغال، پول‌پاشی نبوده و نیست. به همین دلیل بوده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همان ابتدای دولت سیزدهم، اقدام به طراحی الگوی زیست بوم ملی اشتغال و سامانه رصد ملی اشتغال کرد. از سوی دیگر این دولت مهارت‌آموزی و حمایت از کارآفرینان را در صدر برنامه‌های اشتغالزایی خود قرار داده است. به طوری که اکنون چندین توافقنامه بین دانشگاه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مهارت‌آموزی دانش آموختگان دانشگاهی و دانشجویان منعقد شده و در حال اجرا است. از طرفی خود دولت نیز برنامه‌های اشتغالزایی دارد که از سوی دستگاه‌های دیگر در حال عملیاتی شدن هستند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال سعی کرده مشاغل خانگی را توسعه دهد و در این زمینه ۹۵ درصد صدور مجوز‌ها آنی شده و تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولت‌های گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. درگاه ملی مجوز‌ها نیز راه‌اندازی شده و این امکان را به بخش خصوصی داده که براحتی در حوزه اشتغال مجوز بگیرند. نتیجه اینکه کلیت حرکت کلان و خرد اقتصاد، خروج از حالت رکود به حالت رونق بوده، و آمار و اطلاعات گویای این واقعیت است.

۱۳. مجموعه اقدامات این وزارتخانه منجر به ثبت رکورد کاهش بیکاری در دولت سیزدهم شده است که انتظار می‌رود روزنامه‌ها و رسانه‌های مختلف به روش‌های علمی مرکز آمار ایران که مبتنی بر استاندارد‌های بین المللی است، توجه داشته باشند.

۱۴. در کنار توجه روزنامه‌ها و رسانه‌ها به روش‌های علمی مرکز آمار ایران، رویکرد ثبتی مبنا بر اساس کد ملی متقاضی با به کارگیری سامانه هوشمند در حوزه ثبت خدمات اشتغال، صحت اطلاعات اعداد اعلامی اشتغال را نشان می‌دهد.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید