مصوبه مجلس: دولت برای تکمیل پالایشگاه مهر خلیج فارس ۵۰۰ میلیون یورو نفت یا میعانات گازی اختصاص دهد و ظرف ۳ سال پس از بهره برداری، آن را تسویه کند / یک نماینده: این پالایشگاه می‌تواند ۱۲ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین به چرخه تولید اضافه کند

0
66


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نمایندگان در جلسه علنی امروز با اکثریت آرا به دولت مجوز تامین ۵۰۰ میلیون یورو نفت یا میعانات گازی، برای تکمیل، اتمام و بهره برداری پالایشگاه مهر خلیج فارس را دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس در ۱۵ جلسه علنی گذشته جزئیات لایحه بودجه را بررسی و به تصویب رسانده‌اند و برخی از مفاد را جهت رفع ابهام و بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده‌اند.

ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز (پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه) قرار دارد.

وکلای ملت در این جلسه و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با الحاق یک بند به تبصره ۱ ماده واحده لایحه بودجه، با ۱۳۱ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع موافقت کردند.

براساس این بند الحاقی؛ به منظور تکمیل، اتمام و بهره برداری پالایشگاه مهر خلیج فارس و تامین فرآورده‌های مورد نیاز به دولت اجازه داده می‌شود به دستگاه اجرایی مربوطه تا سقف ۵۰۰ میلیون یورو نفت یا میعانات گازی تخصیص داده، دستگاه اجرایی متعهد می‌شود، پس از بهره برداری ظرف مدت ۳ سال به صورت نقدی (ارزی) یا تحویل فرآورده با دولت تسویه حساب نماید؛ بنابراین گزارش، وحید جلال‌زاده نماینده ارومیه در مجلس در توضیح پیشنهاد الحاق بند فوق به تبصره ۱ لایحه بودجه چاره سازی برای رفع ناترازی انرژی را یکی از موضوعات مهم کشور دانست و گفت: ناترازی در تولید و مصرف بنزین از جمله مواردی است که در حوزه امنیت ملی، کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد.

نماینده ارومیه در مجلس در همین راستا اضافه کرد:امروز مصرف بنزین در کشور حدود ۱۰۳ میلیون لیتر در روز است که اگر به همین منوال ادامه یابد، باید تولید بنزین را افزایش دهیم، اما با تکمیل، اتمام و بهره برداری پالایشگاه مهر خلیج فارس که هم اکنون با پیشرفت ۷۰ درصدی مواجه است، می‌توانیم ۱۲ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین به چرخه تولید کشور اضافه کنیم. این پالایشگاه تماماً ایرانی بوده و نماد خودکفایی کشور است، و در صورت بهره برداری این پالایشگاه، بخشی از هزینه‌های کشور که صرف واردات بنزین می‌شود، صرفه جویی شده و در مسیر خنثی سازی تحریم‌ها می‌توانیم بخشی از فرآورده‌های نفتی خود را تولید کنیم.

مصوبات مجلس برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تایید شورای نگهبان دارد.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید