آمریکا و روسیه بزرگترین صادر کننده تسلیحات جهان

0
69


|


۱۴۰۱/۱۲/۲۲ ۰۹:۰۸:۰۴

|

|


موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم اعلام کرد:موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم موسوم به سیپری امروز (دوشنبه) در گزارشی اعلام کرد، طی سه دهه اخیر آمریکا و روسیه بزرگترین صادر کننده تسلیحات بوده‌اند.
آمریکا و روسیه بزرگترین صادر کننده تسلیحات جهان


|


۱۴۰۱/۱۲/۲۲ ۰۹:۰۸:۰۴

براساس داده‌های منتشر شده از سوی “سیپری” در سال‌های ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۲، صادرات تسلیحات روسیه در این دوره نسبت به پنج سال گذشته‌اش ۳۱ درصد کاهش یافته است اما این درحالیست که اوکراین سومین وارد کننده بزرگ تسلیحات جهان در سال ۲۰۲۲ شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، طبق این گزارش، صادرات جهانی تسلیحات سالهاست که تحت سلطه ایالات متحده آمریکا و روسیه بوده است اما با این حال شکاف بین این دو کشور به طور قابل توجهی افزایش یافته است. از طرفی، فاصله صادرات بین روسیه و فرانسه، که به لحاظ تامین تسلیحات در رتبه سوم قرار دارد، با کاهش مواجه بوده است.

فروش تسلیحات آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۲، ۱۴ درصد افزایش داشته و این کشور ۴۰ درصد صادرات تسلیحات جهانی را در دوره دوم به خود اختصاص داد. از طرفی، صادرات تسلیحات روسیه در همین دوره ۳۱ درصد کاهش داشته درحالیکه سهم صادرات تسلیحات جهانی این کشور از ۲۲ درصد به ۱۶ درصد افت پیدا کرد و این مقدار در رابطه با فرانسه از ۷.۱ درصد به ۱۱ درصد افزایش داشت.

سال گذشته میلادی اوکراین به سومین وارد کننده تسلیحات بدل شد. در سال‌های ۱۹۹۱ الی ۲۰۲۱، این کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق تعداد کمی تسلیحات وارد کرد اما به واسطه کمک‌های نظامی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی این مقدار افزیش یافت و این کشور را در سال ۲۰۲۲ به سومین وارد کننده تسلیحات در جهان تبدیل کرد. قبل از آن هم کشورهای قطر و هند در مقام دوم و اول قرار گرفتند.

یکی از محققان این موسسه تحقیقاتی بیان کرد: به دلیل نگرانی‌ها مبنی بر افزایش تنش‌ها، کشورهای عضو ناتو برخی از درخواست‌های اوکراین را در سال ۲۰۲۲ رد کردند اما این درحالیست که آن‌ها چنین تسلیحاتی را به کشورهای درگیر به خصوص در خاورمیانه و جنوب آسیا ارسال کرده‌اند.
منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید