جلسه کمیته مزد کارگران برای تعیین رقم سبد معیشت به نتیجه نرسید

0
70


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه در جلسه کمیته دستمزد به نتیجه نهایی نرسیدیم گفت: بررسی کارشناسی را درباره تعیین عدد و رقم ادامه می‌دهیم، سبد معیشت باید منطقی‌تر از سال‌های قبل تعیین شود.

محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه کمیته مزد گفت: این جلسه کارشناسی برای تعیین عدد و رقم هزینه سبد معیشت بود، اما به نتیجه نهایی نرسیدیم و مطالبی در حد پیشنهاد مطرح شد.

تاجیک افزود: اطلاعات اقلام خوراکی از جمله مقدار مصرف آن از سوی کارشناسان انیستیتو تغذیه بیان شد. تغییراتی را نسبت به سال گذشته بیان کردیم و نیازمند این هستیم که این موضوع را بررسی کنیم. نماینده رفاه وزارت تعاون اطلاعاتی در خصوص اقلام غیرخوراکی در محدوده شهری و استانی ارائه کردند و درباره میزان مصرف اختلاف نظر‌هایی با هم داریم که باید بررسی شود.

وی گفت: اعتقاد کارگران این است که برای محاسبه سبد معیشت، ملاک باید تعداد نفر‌هایی باشد که مرکز آمار اعلام می‌کند. اما درهمین زمینه نظرات مختلفی بیان شد. ساعت جلسه اجازه بررسی دقیق نداد، درباره نحوه مصرف کارگران اختلاف نظر داشتیم و باید بررسی بیشتری صورت گیرد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: دستمزد باید با توجه به نرخ تورم و به گونه‌ای تعیین شود که کارگران بتوانند از پس هزینه‌های حداقلی زندگی خانوار بر بیایند، بنابراین برای ما سبد معیشت و محاسبۀ آن، اولویت اصلی است.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار جلسات دستمزد ۱۴۰۲ را بسیار مهم و سخت خواند و گفت: شورای عالی کار امسال کار مهمی پیش رو دارد و باید بر اساس خط معیشت و سبد هزینه‌های مصرفی یک خانوار ۴ نفره در خصوص دستمزد تصمیم بگیرد. در برخی سال‌ها اقلامی از سبد معیشت حذف می‌شد یا کالا‌هایی که رشد تورمی کمتری داشتند در سبد گنجانده می‌شد، بنابراین امسال باید سبد معیشت عادلانه تعیین شود تا محاسبه تورم سبد معیشت واقعی‌تر باشد. برخی از اقلام به دلیل گرانی‌ها از سبد غذایی کارگران کمرنگ شده است که ناشی از کوچک شدن جیب کارگران است نه تغییر الگوی مصرف؛ بنابراین باید در این موارد دقت بیشتری در محاسبه سبد شود.منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید