ابراز امیدواری کره جنوبی برای پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران

0
331

به گزارش فارس، با فرارسیدن موعد ازسرگیری مذاکرات وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۴+۱، دولت کره جنوبی نیز نسبت به حصول پیشرفت در این گفت‌وگوها ابراز امیدواری کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی امروز (دوشنبه) طی بیانیه‌ای ضمن استقبال از تداوم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران، گفت امیدوار است که این گفت‌وگوها به پیشرفت در این مسئله منجر شود.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، در این بیانیه آمده است: «دولت کره چشم به راه پیشرفت اساسی است و همه طرف‌های ذی‌نفع را تشویق می‌کند تا با صبر و حوصله وارد عمل شوند».

این وزارتخانه در ادامه افزود: «[سئول] امیدوار است همه طرف‌های ذی‌نفع بر سر توافق هسته‌ای به توافق برسند و صادقانه از آن برای ارتقای صلح و ثبات منطقه پیروی کنند».

بر این اساس، دولت کره جنوبی نیز به‌نوبه خود متعهد شد که با توجه به اهمیت اتحاد با آمریکا و همچنین روابط این کشور با ایران، به «تلاش‌های دیپلماتیک» برای احیای این توافق تاریخی ادامه دهد.

گفتنی است، بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. از آن زمان تاکنون سفرهایی بین مقامات دو کشور انجام و رایزنی‌هایی صورت گرفت که آخرین سفر در این خصوص در سطح نخست‌وزیر کره جنوبی انجام شد، ولی عملاً پس از آن هم هیچ تحولی رخ نداد.

پیش از این، «چوی جونگ کان» قائم‌مقام وزارت خارجه کره جنوبی با «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تلفنی گفت‌وگو و درباره تلاش‌های جاری برای ازسرگیری مذاکرات وین تبادل نظر کرده بود.

این وزارتخانه بدون اشاره به جزئیات گفت که مالی آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای را به اشتراک گذاشت و چوی نیز بر تمایل سئول برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک تاکید کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید